info@siniallika.ee
+372 58 88 44 22
lahtiolekuajad:
E,T,K,N,R,L,P. oleme suletud
soovi korral ruumide rent

 
Saula Küla
Kose Vald
Harjumaa 75117
 

Siniallikad

Rahvasuu pajatab, et  Siniallika vesi tegevat kõik haiged terveks,  kui selle veega pesta. Enne kui vett võetakse, pidavat, aga raha allikasse viskama.(1928)

Siniallikad asuvad Kose vallas Saula külas.Koosnevad  kolmest suuremast allikast, mille summaarne vooluhulk on 20-30 liitrit sekundis.

Allikaid on kolm, nende kogupindala ulatub 700 m2-ni.

Allikad erinevad nii oma värvilt: rohekassinine (Siniallikas), pruunikasmust (Mustallikas) ja hallikassinine (Valgeallikas), kui ka mõõtmetelt. Allikate vesi voolab Pirita jõkke.

Erineva värvitooni(sinine,valge,mustjas), põhjustab  põhjapinnase värvivarjund ning valguse peegeldumine allika põhjas hõljuvatelt liivaosakestelt läbi täiesti selge veekihi.

Maanteele kõige lähemal on Ohvriallikas (läbimõõt 12-13 m, sügavus 3-4 m). Selle allika vesi on rohekassinine. Allikast voolab välja oja.

Teine allikas asub esimesest umbes 20 m eemal ja on ovaalse kujuga (läbimõõt 12-20 m,  sügavus kuni 2 m). Mõlema allika põhjas esineb rohkesti vee “üleskeemise” kohti, nn. grifoone. Teise allika vesi on heledam, valkjam.

Kolmas allikas kujutab endast teisest allikast väljavoolava oja laiendit, vee sügavus on umbes pool meetrit. Allika põhjas leidub üksikuid väikseid grifoone, üldiselt on aga põhi mudane, mistõttu vesi on mustja värvusega.

Saula Siniallikad on tõusuallikad. Esimest allikat on kasutatud ohvriallikana, sellest ka nimi.

Rahvapärimuse järgi pidi siin käies tingimata ohverdama, muidu tuli Siniallika Tölp koju järgi.

Tölp on Saula Siniallikate kohalik haldjas Harjumaal. Teda on kirjeldatud sinises riides mehena.

Allikad on kaitse all loodusmälestisena kui ka muinsuskaitse all ohvriallikatena.